Váš dar 300 korun

zabezpečí týdenní náklady na lůžko v dětském oddělení.

Získejte více informací o programu Sponzorství nemocničního lůžka.

Váš dar 500 korun

zaplatí týdenní hospitalizaci matky v porodnici.

Získejte více informací o programu Sponzorství nemocničního lůžka.

Váš dar 850 korun

uhradí týdenní náklady na lůžko na všeobecném oddělení.

Získejte více informací o programu Sponzorství nemocničního lůžka.

 

Váš dar 1 100 korun

se postará o týdenní provoz lůžka na chirurgickém oddělení.

Získejte více informací o programu Sponzorství nemocničního lůžka.

Léčba porodnické píštěle pokračuje

Léčba porodnické píštěle pokračuje

Život v izolaci, zavržení společností a vlastní rodinou i strach se jen zasmát nebo zakašlat, aby neupoutala pozornost. S takovými vzpomínkami se nám svěřila jedna z pacientek. Díky operaci porodnické píštěle jsou tyto traumatické zážitky naštěstí už jen minulostí.

Paní Hajiira Namuganga je matkou čtyř dětí. Poprvé otěhotněla ve 14 letech. Během porodu nastaly komplikace, protože dítě mělo přes čtyři kila. Po porodu se objevila silná inkontinence. Tu snášela dlouhých třicet let, během kterých ji opustil manžel a zavrhla vlastní rodina. Žila prakticky v izolaci.

Stejný osud potkal sedmnáctiletou Rose Namatende z ostrova Buwumu na Viktoriině jezeře. Během svého prvního těhotenství musela po celou dobu tvrdě pracovat. Ve zdravotnickém centru na ostrově se deset hodin pokoušela porodit. Následně byla převezena do České nemocnice v Buikwe. Mrtvý plod zůstal v porodních cestách, matka ztrácela vědomí a musela být resuscitována. Její život byl zachráněn. Zůstal smutek ze ztráty miminka a navíc obtěžující inkontinence.

Porodnická píštěl je důsledkem nedostatečné zdravotní péče

Na ugandském venkově rodí dvě třetiny žen doma bez jakéhokoli lékařského dohledu. Nedostatečná porodní péče si vybírá vysokou daň. Uganda se řadí mezi země s nejvyšší novorozeneckou úmrtností. Je také zemí, kde statisíce žen trpí onemocněním porodnické píštěle.

Jedná se o velmi vážné onemocnění, které je vlastně trhlinou mezi močovým měchýřem a pochvou nebo mezi močovým měchýřem a konečníkem. Píštěl vzniká při protrahovaných nebo komplikovaných porodech vlivem tlaku hlavičky dítěte na matčinu pánev. Dítě takový porod obvykle nepřežije.

Matka prochází velmi traumatizující zážitkem. Vysílena těžkým porodem se musí vyrovnat se ztrátou dítěte a navíc s porodnickou píštělí. Ta způsobuje samovolné unikání moči, které žena nemůže nijak kontrolovat či ovlivnit. Ženy obvykle nemají peníze na zaplacení operace, nemají dostatek hygienických zdrojů a zdrojů vody k tomu, aby se s problémem vypořádaly. To vede k sociální izolaci žen. Pacientky se svěřily s tím, že jim toto onemocnění zásadně změnilo jejich pracovní i osobní život. Kromě vyloučení ze společnosti byly opuštěny manželi nebo si manžel přivedl novou ženu. Mnohoženství je hlavně ve vesnických oblastech stále rozšířenou praxí.

Operační tým, posílen o zkušeného australského gynekologa, provedl 33 operací

Porodnická píštěl je nemocí z chudoby. Je takřka neznámá v rozvinutých zemích a v těch rozvojových postihuje nejčastěji ženy z chudých venkovských oblastí. Paní Hajiira a Rose pocházejí obě z kraje Buikwe, kde žije polovina obyvatel pod hranicí chudoby. Paní Hajiira pochází Nyengy na severu kraje Buikwe. Jednoho dne se v rádiu dozvěděla o tom, že její město navštíví pracovníci České nemocnice a budou registrovat pacientky pro bezplatnou operaci porodnické píštěle. Popisované příznaky nemoci odpovídaly jejím obtížím. Neváhala a přihlásila se.

Paní Rose navštívili terénní pracovníci České nemocnice doma. V odlehlých vesnicích hledali ženy s touto diagnózou.

Ve smluvený termín se obě ženy dostavily do nemocnice v Buikwe. Všechna předoperační vyšetření proběhla hladce, a tak mohly nastoupit na operaci.

Během pěti dní provedli lékaři České nemocnice pod vedením zkušeného australského porodníka a gynekologa Dr. Andrew Browninga celkem 33 operací porodnické píštěle a dalších gynekologických onemocnění. Dr. Browning přijel do České nemocnice nejen vyřešit komplikované operace, ale také proškolit místní lékaře. Chirurgická soustředění jsou důležitá pro profesní růst lékařů a zvyšování poskytované péče. Česká nemocnice je pořádá pravidelně.

Slzy dojetí a vděčnosti za možnost vrátit se do běžného života

Všechny operace proběhly úspěšně. Paní Hajiira zůstala v nemocnici kvůli pooperační péči a rehabilitaci další dva týdny. Buikwe opouštěla téměř se slzami v očích. Po dlouhých třiceti letech vymizely veškeré obtíže a ona se mohla opět navrátit do běžného života.