Váš dar 300 korun

zabezpečí týdenní náklady na lůžko v dětském oddělení.

Získejte více informací o programu Sponzorství nemocničního lůžka.

Váš dar 500 korun

zaplatí týdenní hospitalizaci matky v porodnici.

Získejte více informací o programu Sponzorství nemocničního lůžka.

Váš dar 850 korun

uhradí týdenní náklady na lůžko na všeobecném oddělení.

Získejte více informací o programu Sponzorství nemocničního lůžka.

 

Váš dar 1 100 korun

se postará o týdenní provoz lůžka na chirurgickém oddělení.

Získejte více informací o programu Sponzorství nemocničního lůžka.

Na návštěvě v ambulanci pediatra

Na návštěvě v ambulanci pediatra

V česko-slovensko-ugandské nemocnici v Buikwe začíná nový den pro ambulantního lékaře Lukwaga Issu. Do ordinace vstupuje maminka se synem a vysvětluje příznaky nemoci svého dítka. Lékař s klidným přístupem vypisuje pacientovu kartu a zjišťuje nutné informace o dítěti a jeho zdravotním stavu.

MUDr. Issa pracuje na ambulantním oddělení pro děti do pěti let. Doktor popisuje své povolání těmito slovy: „Za den se mi tu v průměru vystřídá čtyřicet až šedesát pacientů. Přitom moje pracovní doba trvá od devíti dopoledne do čtyř odpoledne.“

Při přijímání asi patnáctého pacienta doktor Lukwago Issa sdílí: „Děti mívají velmi podobné příznaky, jako jsou horečky, průjem a zvracení. Ty jsou většinou způsobeny malárií, na kterou se často váže anémie. Proto většinu pacientů posílám na BC (Blood Cells Test), po kterém se nám ukáže, zda pacient má či nemá malárii a s jakým množstvím plasmodií. Bez tohoto vyšetření se neobejde správné předepsání léků.“ 

Malárie je jednou z nejvýznamnějších infekčních nemocí, kterou ročně onemocní asi 500 milionů lidí. Více než milion nemoci podlehne, přitom větší část z nich jsou děti mladší 5 let. Většina obětí žije v tropické a subsaharské Africe.

Malárie je způsobena prvokem Plasmodium (česky zimnička, parazitický prvok kmene Apicomplexa) a jeho přenašečem na člověka je komár rodu Anopheles. Obzvláště rizikový je průběh onemocnění u dětí. 

V česko-slovensko-ugandské nemocnici v Buikwe se malárie léčí třemi základními druhy léků: Quinin (v infuzní i tabletové podobě), Artemether (infuzní lék) a Coarten (tablety). 

Malárie však ani zdaleka není jediným vážným problémem, kterým musí lidé spolu s místními lékaři čelit, což doplňuje i doktor Issa: „Dalšími a častými jsou zažívací potíže a různé druhy parazitů v zažívacím traktu. To souvisí s tím, že děti jedí všechno možné, co najdou venku na ulici, a také se špatnou hygienou. Kromě toho se objevuje podvýživa, pneumonie, popáleniny a různé druhy kožních problémů (např. zlatý stafylokok) a také HIV/AIDS.“Přestože lékaři v Buikwe musí potírat širokou škálu nemocí, má nemocnice od svého založení v únoru 2007 neporovnatelné výsledky:

  • přes 16 500 hospitalizovaných pacientů

  • 82 256 pacientů přijatých na ambulantním oddělení
  • více než 33 000 očkovaných dětí
  • 1 300 přijatých a registrovaných HIV pacientů
  • 355 pacientů užívajících antiretroviální lék