Váš dar 300 korun

zabezpečí týdenní náklady na lůžko v dětském oddělení.

Získejte více informací o programu Sponzorství nemocničního lůžka.

Váš dar 500 korun

zaplatí týdenní hospitalizaci matky v porodnici.

Získejte více informací o programu Sponzorství nemocničního lůžka.

Váš dar 850 korun

uhradí týdenní náklady na lůžko na všeobecném oddělení.

Získejte více informací o programu Sponzorství nemocničního lůžka.

 

Váš dar 1 100 korun

se postará o týdenní provoz lůžka na chirurgickém oddělení.

Získejte více informací o programu Sponzorství nemocničního lůžka.

Operace kýly. Luxus, který si v Ugandě nemůže dovolit každý

Operace kýly. Luxus, který si v Ugandě nemůže dovolit každý

Na operaci nemají peníze. Mnohdy trpí desítky let. „Výjimkou nejsou kýly velké jako fotbalový míč,“ líčí vrchní sestra České nemocnice v Ugandě, kde se nedávno zaměřili právě na léčbu pacientů s kýlou.

Operace kýly. Luxus, který si v Ugandě nemůže dovolit každýLuxus, který si nemohou dovolit všichni. Vybaví se vám exotická dovolená či drahé šperky? Pro lidi v Ugandě je luxusem u nás běžná operace kýly. V této rovníkové zemi, která patří k nejchudším na světě, si pacienti za lékařské ošetření musí zaplatit. Za zmíněnou operaci obvykle 5 300 korun. Není to nijak přemrštěná částka. Ale v Ugandě, kde si polovina obyvatel vydělá denně v přepočtu méně než 50 korun, je to závratná suma.

Nemocní se proto uchylují k léčbě bylinkami. Ty ale v případě kýly nepomohou a od bolesti neuleví. „Výjimkou nejsou kýly velké jako fotbalový míč,“ líčí Rhona Nsamba, vrchní sestra České nemocnice v ugandském Buikwe. „Lidé takto trpí i desítky let. Postižené místo skrývají nošením dlouhého splývavého oblečení.“

„Někteří věří, že nemoc je jejich prokletím,“ pokračuje Rhona Nsamba. „Mnozí přišli o sebevědomí a sebeúctu. Zdravotní potíže je odstřihly od společenských kontaktů, přátel a dokonce partnerských vztahů.“

Česká nemocnice přichází na pomoc chudým

Česká nemocnice v Ugandě je nemocnicí pro chudé. Zadarmo léčit sice nemůže, ale s podporou českých dárců drží poplatky co nejníže. Za operaci kýly zaplatí pacienti v přepočtu 2 300 až 3 000 korun. Tím to ale nekončí. Nemocnice pravidelně vyhlašuje časově omezené akce, během kterých mohou pacienti podstoupit konkrétní chirurgický zákrok za zlomkovou cenu.

„Pro lidi je to obrovská motivace svůj zdravotní problém řešit,“ vysvětluje vrchní sestra. Nedávná akce byla zaměřena právě na operace kýly. K chirurgickému zákroku se přihlásilo 22 pacientů, šest žen a šestnáct mužů. Všichni se v době propuštění z nemocnice dobře zotavili. Dva byli přijati zpět kvůli sepsi v důsledku špatné hygieny po návratu do domovů.

„Pacienti vylíčili velkou úlevu,“ říká Rhona Nsamba. „Zvláště muži, kteří trpěli objemnou hydrokélou (vodní kýla v oblasti varlat), se o operaci vyjadřovali jako o zázraku.“

Děkujeme dárcům za pravidelnou podporu České nemocnice v Ugandě. Dobře vybavený operační sál stejně jako další zázemí nemocnice dáváme do služeb těm nejpotřebnějším, pro které by jinak byla zdravotní péče nedostupná.

Na snímku: Pan Deo, který podstoupil operaci kýly, se svou ženou, rodnou sestrou a vrchní sestrou Rhonou Nsambou