Váš dar 300 korun

zabezpečí týdenní náklady na lůžko v dětském oddělení.

Získejte více informací o programu Sponzorství nemocničního lůžka.

Váš dar 500 korun

zaplatí týdenní hospitalizaci matky v porodnici.

Získejte více informací o programu Sponzorství nemocničního lůžka.

Váš dar 850 korun

uhradí týdenní náklady na lůžko na všeobecném oddělení.

Získejte více informací o programu Sponzorství nemocničního lůžka.

 

Váš dar 1 100 korun

se postará o týdenní provoz lůžka na chirurgickém oddělení.

Získejte více informací o programu Sponzorství nemocničního lůžka.

Včasná terapie zabraňuje přenosu viru HIV z pozitivní matky na novorozence

Včasná terapie zabraňuje přenosu viru HIV z pozitivní matky na novorozence

O HIV/AIDS mluví lidé v Ugandě jako o „té nemoci“. Její jméno se bojí i vyslovit. Každý zná utrpení, kterým nemocný prochází. Každý se s ní ve svém okolí setkal. Mnohým vzala i děti. Zbytečně. Přenosu viru z pozitivní matky na novorozence lze zabránit.

Česká nemocnice v Ugandě má v evidenci přes tři tisíce pacientů, kteří dostávají antiretrovirální terapii. Ta dokáže zmírnit příznaky infekce a prodloužit nemocnému život. Obrovský význam má pro novorozence. Antiretrovirotika potlačují replikaci viru a umí vybít většinu virových částic v krvi a tím významně snížit riziko nákazy. Toho lékaři využívají při porodech HIV pozitivních matek.

Včasná terapie zabrání přenosu infekce

Eliminace přenosu viru z matky na dítě je posláním jedné ze specializovaných klinik České nemocnice, kterou v ugandském Buikwe založila Arcidiecézní charita Praha. V současné době má v péči 220 těhotných žen a matek. „Nákaza novorozence od HIV pozitivní matky je dnes stejně zbytečná jako úmrtí dítěte na podvýživu nebo na infekci léčitelnou antibiotiky,“ říká Mirka Doležalová, vedoucí ugandské mise Arcidiecézní charity Praha. „Přenosu viru z matky na dítě dokážeme zabránit. Nutné je včasné podání antiretrovirální léčby.“

Na ugandském venkově se podle Mirky Doležalové bohužel jen menšina těhotných žen obrací na odborníky. Domácí porody jsou nejčastější volbou. Při komplikacích upřednostňují ženy místní léčitele a šamany. To má však fatální důsledky pro život a zdraví novorozenců. „Za ženami dojíždí na venkov naši zdravotníci s mobilní ordinací. Nabízí předporodní prohlídky i testování přítomnosti viru HIV. HIV pozitivním maminkám vysvětlují, že je velká šance, že se jejich dítě narodí zdravé, pokud začnou s léčbou včas,“ vysvětluje šéfka charitní ugandské mise.

Děti, jejichž dědictvím je HIV

Wasswa Sserwadda i jeho dvojče se narodili doma za asistence tradiční porodní báby. Jejich rodiče se rozvedli, když bylo dvojčatům teprve sedm měsíců. Maminka se i s dětmi vrátila do své rodné vesnice, která spadá pod kraj Buikwe.

Chlapec trpěl občasnými záchvaty malárie a infekcemi dýchacích cest, což ale není u ugandského dítěte v jeho věku nic výjimečného. Před několika měsíci se jeho zdraví zhoršilo. Dostal horečky a kašel. Matka přivedla Wasswu do České nemocnice slabého, vyčerpaného horečkou, suchým kašlem, křečemi a zvracením. Trpěl také nočním pocením, průjmy a ztrátou váhy. Vážil ve svých sedmi letech pouhých 14 kilo a měřil 95 cm. Byla mu diagnostikována malárie, zápal plic, mírná anemie, dehydratace a nově i virus HIV.

Lékařům se podařilo jeho stav stabilizovat, aby mohl přijmout antiretrovirální terapii. Má šanci na mnoho let kvalitního života. Výsledek této úspěšné léčby ale není pro zdravotníky uspokojivý. Wasswa Sserwadda stejně jako tisíce dalších dětí mohl být zcela zdravý. Budou proto dál bojovat o každý život, aby chlapců a dívek, jejichž dědictvím je HIV, ubývalo.