Váš dar 300 korun

zabezpečí týdenní náklady na lůžko v dětském oddělení.

Získejte více informací o programu Sponzorství nemocničního lůžka.

Váš dar 500 korun

zaplatí týdenní hospitalizaci matky v porodnici.

Získejte více informací o programu Sponzorství nemocničního lůžka.

Váš dar 850 korun

uhradí týdenní náklady na lůžko na všeobecném oddělení.

Získejte více informací o programu Sponzorství nemocničního lůžka.

 

Váš dar 1 100 korun

se postará o týdenní provoz lůžka na chirurgickém oddělení.

Získejte více informací o programu Sponzorství nemocničního lůžka.

Dva pacienti přežili útok krokodýla

Dva pacienti přežili útok krokodýla

V nemocnici se právě léčí pětadvacetiletý Tony, již druhý pacient v tomto roce, který přežil útok krokodýla. K prvnímu případu došlo na konci února. Oba muži jsou rybáři a oba utrpěli vážné poranění na stehně. Útoky krokodýlů jsou v Ugandě vážným problémem. Většina obětí útok nepřežije.

Dva pacienti přežili útok krokodýlaÚtoky krokodýlů žijících ve Viktoriině jezeře jsou bohužel stále na denním pořádku, ačkoli státní úřad na ochranu přírody UWA zahájil již před mnoha lety odchyt nebezpečných plazů. O největším úlovku informovala média v roce 2005, kdy byl odchycen 60letý, tunu vážící krokodýl, který měl na svědomí desítky lidských životů.

Aktuální počet krokodýlů v největším africkém jezeře není znám. Některé odhady hovoří o stech jedincích. Postupně jim ubývá přirozená potrava. Intenzivní rybolov decimuje rybí populace a hladoví predátoři pak útočí na snadnou lidskou kořist.

Kromě rybářů jsou v ohrožení života také ženy a děti, které z jezera přinášejí vodu. Dříve byl zdroj vody pro vesnické obyvatelstvo v mokřadech lemujících jezero. Dva pacienti přežili útok krokodýlaS rostoucím osídlením oblasti však mokřady postupně mizí a lidé chodí pro vodu přímo do jezera.

Útoky krokodýlů jsou v Ugandě vážným problémem. Mezi obyvateli břehů Viktoriina jezera panuje strach. Vrchní sestra Rhona Nsamba, která v České nemocnici působí již deset let a s poraněním způsobeným útokem krokodýla se u pacientů nesetkala zdaleka poprvé, vysvětluje: „Tonyho poranění nohy je rozsáhlé, pacient utrpěl velké trauma. Od rybářů víme, že při lovu v noci je viditelnost velmi špatná, a tak je těžké odhalit přítomnost krokodýlů v místě rybolovu. Pan Tony měl  opravdu štěstí, protože velká většina útoků krokodýlem končí smrtí. Krokodýl si obvykle na člověka počká v mělčině a pak ho stáhne do hloubky.“

Zdravotníci v České nemocnici mají léčbu pod kontrolou. Tonyho stav je momentálně stabilní, rozhodně ale v nemocnici ještě několik týdnů stráví.