Váš dar 300 korun

zabezpečí týdenní náklady na lůžko v dětském oddělení.

Získejte více informací o programu Sponzorství nemocničního lůžka.

Váš dar 500 korun

zaplatí týdenní hospitalizaci matky v porodnici.

Získejte více informací o programu Sponzorství nemocničního lůžka.

Váš dar 850 korun

uhradí týdenní náklady na lůžko na všeobecném oddělení.

Získejte více informací o programu Sponzorství nemocničního lůžka.

 

Váš dar 1 100 korun

se postará o týdenní provoz lůžka na chirurgickém oddělení.

Získejte více informací o programu Sponzorství nemocničního lůžka.

Pětiletá dívka Madina se dostala k léčbě za pět minut dvanáct

Pětiletá dívka Madina se dostala k léčbě za pět minut dvanáct

Každý rok umírá na malárii více než jeden milion lidí, a to i přes to, že existuje jednoduchý a efektivní způsob její léčby. Lékaři v České nemocnici v Ugandě zachrání ročně přes tisíc pacientů s malárií. Jednou z nich je pětiletá dívenka Madina.

V Ugandě je malárie jednou z nejčastějších nemocí u dětí do pěti let, těhotných žen a pacientů s oslabenou imunitou. Řadí se ke smrtelným nemocem. Proto je nezbytná osvěta o jejích příznacích a možnostech léčby, jak připomíná i Světový den boje proti malárii, který připadá na 25. duben.

Lékaři v České nemocnici sv. Karla Lwangy, která byla postavena a vybavena díky podpoře Arcidiecézní charity Praha, bojují každý den s touto nemocí na ambulantních i lůžkových odděleních. Věnují se také osvětě v komunitách, kde lidi informují, testují a následně bezplatně léčí. Ročně nemocnice ošetří přes tisíc infikovaných pacientů, v posledních letech se podařilo udržet počet úmrtí na nule!

Jen v první polovině dubna 2022 bylo přijato na lůžkové oddělení 40 dětí s těžkou formou malárie. Dobrou zprávou je, že se většina z nich rychle uzdravila a pouze jeden chlapec zůstával stále ve špatném stavu, ale vzhledem ke zdravotní péči je i v jeho případě dobrá prognóza.

Pětiletá Madina přežila díky České nemocnici v Ugandě těžkou malárii

Madina, pětiletá dívenka žijící v těžko přístupné venkovské oblasti, málem na malárii zemřela. Matka vyhledala lékařskou péči, až když se Madinin stav kriticky zhoršil poté, co měsíc bojovala s horečkou. Mokrý kašel přetrvával dokonce tři měsíce, dítě ztratilo chuť k jídlu. Než matka v ordinaci popsala stav dcery, dítě postihly křeče. Čtyřicetistupňovou horečku a křeče pomohly zmírnit léky první pomoci.

Vyšetření a laboratorní výsledky potvrdily, že Madina měla závažnou formu malárie, anémii, těžký zápal plic s velmi nízkým počtem krevních destiček v krvi.

Lékaři nasadili oxygenoterapii a podali krevní transfuzi. Tělesná teplota byla snížena na 38 stupňů Celsia a postupně klesala až na 37 stupňů. Byla podána antimalarika a antibiotika a už po několika hodinách se u dítěte projevily první známky zlepšení.

Madinina ustaraná maminka měla strach o život dcerky. Do nemocnice přišla bez vybavení, a tak jí personál kromě psychické podpory nabídl i jídlo, hygienické potřeby a přikrývku. Maminka měla v té době dvouměsíční miminko. Zřejmě strach o život dcerky snižoval tvorbu mateřského mléka. Miminko neustále plakalo. Naštěstí má nemocnice nutriční program, a tak dokázala miminku poskytnout umělé kojenecké mléko.

Pátý den se Madinin stav stabilizoval. Mohla sedět a jíst a dokonce se pokoušela chodit. Díky lékařské péči se dostala mimo akutní ohrožení života. O pár dnů později byla z nemocnice propuštěna. „Děkuji lékařskému týmu v České nemocnici sv. Karla Lwangy za lásku a nepřetržitou péči, kterou mé dceři věnovali,“ děkovala šťastná matka, když se s lékaři loučila.

Pětiletá ugandská dívka Madina se dostala k léčbě za pět minut dvanáctPětiletá ugandská dívka Madina se dostala k léčbě za pět minut dvanáct