Podvýživa: v Evropě neznámá, v Ugandě zabíjí
Podvýživa je v Ugandě - a vlastně na celém africkém kontinentu - stále alarmující problém. Každé desáté dítě do věku 5 let v Ugandě je podvyživené. Každé třetí dítě do věku 5 let zaostává v růstu.
Ugandští rodiče často nepoznají, že dítě strádá. Bříško je nafouklé, a tak se domnívají, že je dítě tlusté. Jedním ze znaků podvýživy je pomalý vývoj a růst dítěte. Batolecímu věku odrůstající dítě například nemá vlasy, nechodí, je slabé. V České nemocnici v Buikwe takovým pacientům připravují speciální „nutriční bombu“, která je bohatá na vitamíny a potřebné živiny.
V nemocnici mají také speciální malou zahrádku, kde pěstují různé plodiny. Slouží jako tréninková zahrada matkám podvyživených dětí, kde jim zdravotníci ukazují, jak a co pěstovat a jak to připravovat.
Téměř osudnou se stala podvýživa 18 měsíčnímu chlapečkovi Rogersovi. Do nemocnice ho přinesla jeho babička, která se o něj po smrti rodičů stará. Jeho tělo bylo bezvládné a byl jako novorozeně k tomu neschopný přijímat potravu a úplně apatický. Zaostával ve fyzickém růstu i duševním rozvoji. Ve svých 18 měsících vážil pouhých 9 kg.
Lékaři mu diagnostikovali těžkou podvýživu, která se projevovala mimo jiné otokem. Při podvýživě má organismus nedostatek bílkovin, které zadržují krevní tekutiny v cévách, při jejich nedostatku prosakuje do mezibuněčného prostoru, např. do tělních dutin; nafouklá bříška podvyživených dětí jsou ve skutečnosti plná vody.
Sestry začaly chlapci okamžitě podávat umělou výživu, čímž jeho stav stabilizovaly. V nemocnici Rogers zůstane ještě minimálně dva týdny. Babička získá praktické informace o výživě, kterou Rogers potřebuje.