Váš dar 300 korun

zabezpečí týdenní náklady na lůžko v dětském oddělení.

Získejte více informací o programu Sponzorství nemocničního lůžka.

Váš dar 500 korun

zaplatí týdenní hospitalizaci matky v porodnici.

Získejte více informací o programu Sponzorství nemocničního lůžka.

Váš dar 850 korun

uhradí týdenní náklady na lůžko na všeobecném oddělení.

Získejte více informací o programu Sponzorství nemocničního lůžka.

 

Váš dar 1 100 korun

se postará o týdenní provoz lůžka na chirurgickém oddělení.

Získejte více informací o programu Sponzorství nemocničního lůžka.

Pomáháme s léčbou srpkovité anémie

Pomáháme s léčbou srpkovité anémie

Calvinovi jsou tři roky. Je postižen srpkovitou anémií. Nemocí, která sužuje obyvatele Ugandy i řady dalších zemí v tropech a subtropech.

Pomáháme s léčbou srpkovité anémieJe smrtelná, dědičná a vyžaduje trvalou léčbu i lékařskou péči. Calvin proto žije střídavě v České nemocnici sv. Karla Lwangy a doma. Tentokrát jej do nemocnice doprovodila starší sestra Sharon. „Mnoho dětí z tatínkovy strany nemocí trpělo. Maminka a tatínek přišli kvůli nemoci o šest dětí. Jen tři jsme zůstali naživu,“ líčí Sharon rodinný příběh. Srpkovitá chudokrevnost nebo anémie je dědičné onemocnění, které se projevuje změnou tvaru červených krvinek z tzv. promáčknutých piškotů na protažené srpky. Porušena je tak mj. distribuce kyslíku do tkání.

Průměrná délka života lidí postižených touto nemocí je 42 let u mužů a 48 let u žen. Nemoc se projevuje už v raném dětství a rozšířená je v regionech, kde je běžná i malárie. Při přenosu dědičné informace mohou nastat tři možnosti: a) potomek je srpkovitou anémií nakažen; b) potomek ji pouze přenáší; c) potomek srpkovitou anémií nakažen není.

Když malý Calvin dostane záchvat nemoci, jeho nohy a ruce otečou, dostane vysokou horečku a po podání
léků je nutná transfuze krve. „Jistou dobu jsme Calvina vozili do vládních zdravotnických středisek. Krize se ovšem opakovaly prakticky každý týden. Od ledna se nás pak ujali v České nemocnici sv. Karla Lwangy a počet záchvatů nemoci se snížil na jeden za měsíc,“ těší se ze zlepšení Sharon.

Calvinův zdravotní stav se prozatím podařilo zvládnout, a díky zdravotníkům a jejich školení se rodina navíc naučila o syna starat, aby se četnost ataků nemoci co nejvíce snížila. Lékaři také pomohli se zvládáním bolesti, která nemoc chronicky provází. „Neméně si ceníme dostupnosti krve k nutným transfuzím z krevní banky nemocnice. To nám dává mnohem větší naději na Calvinovo přežití,“ pochvaluje si Sharon.

Zdravotní sestra Ritah vysvětluje, že kvůli riziku přenosu této dědičné choroby se někteří mladí lidé třeba i těsně před svatbou rozcházejí. „V Buikwe je případů srpkovité anémie opravdu hodně. Stále jich přibývá a pro řadu rodin je těžké se o nemocné postarat. Děti tak umírají i v útlém věku,“ říká. Ti, kdo se však dostanou do nemocnice, jsou léčeni, absolvují konzultace a výživová školení. Získají tak mnohem větší naději na delší život. Každý měsíc se celé rodiny nemocných scházejí na jeden den v nemocnici a vyměňují si zkušenosti jak s péčí, tak s plánováním budoucnosti.