Váš dar 300 korun

zabezpečí týdenní náklady na lůžko v dětském oddělení.

Získejte více informací o programu Sponzorství nemocničního lůžka.

Váš dar 500 korun

zaplatí týdenní hospitalizaci matky v porodnici.

Získejte více informací o programu Sponzorství nemocničního lůžka.

Váš dar 850 korun

uhradí týdenní náklady na lůžko na všeobecném oddělení.

Získejte více informací o programu Sponzorství nemocničního lůžka.

 

Váš dar 1 100 korun

se postará o týdenní provoz lůžka na chirurgickém oddělení.

Získejte více informací o programu Sponzorství nemocničního lůžka.

Příběh Kevin Baluky: Záchrana maminky i miminka

Příběh Kevin Baluky: Záchrana maminky i miminka

Zásadní pomoc v České nemocnici poskytuje gynekologicko-porodnické oddělení. Obětavě tu zachraňují životy maminek i novorozenců. Lékařská péče, která je nutná v kritických případech a která je v našich podmínkách běžná, je totiž v Ugandě jen velmi těžko dostupná.

Příběh Kevin Baluky: Záchrana maminky i miminka U Kevin se dostavily porodní bolesti. Myslela si, že nastal její čas, a tak vyrazila do nedaleké státní nemocnice v očekávání brzkého porodu. „K mému zděšení mi byl při vyšetření diagnostikován opravdu vysoký krevní tlak. Nohy jsem už měla celé oteklé. Kvůli specializované léčbě jsem byla odeslána do nemocnice sv. Karla Lwangy, která se – jak mě upokojili – na podobné případy zaměřuje,“ popisuje Kevin.

Její stav se stále horšil, a když dorazila do nemocnice, kterou podporuje Arcidiecézní charita Praha, shledali lékaři její stav jako velmi vážný. Po vyšetření navíc zjistili, že ozvy srdíčka dítěte jsou slabé a jeho rytmus nízký. Krevní tlak Kevin byl naopak stále velmi vysoký, takže bylo vyloučené provést akutní císařský řez.

Situace se zdála být neřešitelná a zdravotníci se netajili obavami o život maminky i dosud nenarozeného dítěte: „Bylo nutné nejprve zvládnout hypertenzi matky podáním nezbytných léků ke snížení tlaku na přijatelnou úroveň, která by umožnila operaci tak, aby Kevin přežila pokud možno bez následků a zároveň abychom neohrozili život dítěte,“ popsala porodní asistentka Proscovia.  

Krevní tlak Kevin naštěstí vzápětí klesl, ale zároveň slábla srdeční akce dítěte. Celý zdravotnický tým musel jednat rychle. Kevin podepsala souhlas s operací prakticky až na operačním sále. „K radosti všech jsou Kevin i její dítě naživu a rychle se zotavují,“ mohla porodní asistentka vzápětí informovat rodinu. Novopečená maminka dostala kvůli riziku infekce antibiotika, léky proti bolesti a převezli ji na oddělení kvůli dalšímu ošetření, léčbě a hojení operační rány.

Kevin si prošla několikahodinovým děsivým zážitkem, ve kterém bojovala s pomocí zdravotníků o život svůj i malého chlapečka. Ten dostal jméno Mukisa, což znamená Štěstí. „Volbě jména se vůbec nedivím. Vzhledem k okolnostem narození bylo opravdu veliké štěstí, že je na živu. Oba dva skutečně stáli na prahu smrti,“ oddychla si porodní asistentka Proscovia.

Rodina, která za maminkou i malým Mukisou dorazila do porodnice, se netajila velkým vděkem. Kevinina matka plakala štěstím, protože po prognóze, kterou se dozvěděla ve státní nemocnici, čekala to nejhorší. „Byla tak nadšená, že vidí svou dceru i vnuka naživu,“ těšila se z její radosti Proscovia. Oddechla si také  Rhona Nsamba, vrchní zdravotní sestra. „Bylo úplně jasné, že pokud bychom ještě chvíli váhali s operací, hrozilo by že chlapeček zemře. Vzhledem k tomu, jak byla Kevin v té chvíli zesláblá, byl by porod bez chirurgického zákroku prakticky vyloučený. Pravděpodobně by ho nepřežila ani ona,“ zhodnotila situaci.