Váš dar 300 korun

zabezpečí týdenní náklady na lůžko v dětském oddělení.

Získejte více informací o programu Sponzorství nemocničního lůžka.

Váš dar 500 korun

zaplatí týdenní hospitalizaci matky v porodnici.

Získejte více informací o programu Sponzorství nemocničního lůžka.

Váš dar 850 korun

uhradí týdenní náklady na lůžko na všeobecném oddělení.

Získejte více informací o programu Sponzorství nemocničního lůžka.

 

Váš dar 1 100 korun

se postará o týdenní provoz lůžka na chirurgickém oddělení.

Získejte více informací o programu Sponzorství nemocničního lůžka.

Se svou diagnózou se vyrovnal a burcuje vrstevníky: Nechte se testovat

Se svou diagnózou se vyrovnal a burcuje vrstevníky: Nechte se testovat

Godswill je středoškolák, poloviční sirotek, který studuje díky programu Adopce na dálku®. Je HIV pozitivní. Pochází z Nebbi vzdáleného od Buikwe víc než 400 kilometrů, ale přesto s vámi chceme sdílet příběh tohoto obdivuhodného mladého muže. Chce se stát lékařem a pomáhat lidem nakaženým nevyléčitelnými nemocemi. To dělá už teď. Vyzývá své vrstevníky i dospělé, aby se nechali testovat na HIV a mohli se včas léčit. 

Svou diagnózu přijal s láskou a burcuje vrstevníky: Nechte se testovatGodswill se narodil v roce 2001 bez jakýchkoliv komplikací. Jeho rodiče měli z narození syna obrovskou radost. Jméno, které pro něj vybrali, znamená v překladu Boží vůle. Bohužel jen o pár let později, když matka čekala druhé dítě, přišla velká rána – Godswill i jeho rodiče byli diagnostikováni HIV pozitivní. Jeho otec následně zemřel, když bylo chlapci 10 let.

Godswill je ale velmi cílevědomý a odvážný chlapec, a fakt, že je HIV pozitivní, nic nezměnil na jeho snu stát se lékařem. Jedním z důvodů proč si vybral právě toto povolání je ten, že by rád pomáhal lidem v terminálním stádiu nevyléčitelných nemocí.

V roce 2015 byl Godswill zvolen studentským předsedou školy. Získat takový post není nic Říjen 2016, Godswill v nemocijednoduchého. Kandidát musí před všemi studenty a učiteli dané školy prezentovat svůj program a plány, které jako předseda plánuje uskutečnit.

Kromě bezchybné prezentace Godswill ohromil všechny shromážděné velmi odvážným činem - přiznáním své nemoci: „Vím, že tomu asi nebudete věřit a bude to pro vás velkým překvapením, ale musím vám říct pravdu. Milí učitelé, žáci, přátelé a celá školní komunito, jsem HIV pozitivní a chci, abyste věděli, že jsem tuto smutnou diagnózu přijal s láskou. Je to celé o sebe přijetí, aby člověk mohl v životě dělat kroky kupředu. Mí drazí učitelé, žáci a přátelé, nebojte se testovat na HIV, a když zjistíte, že jste pozitivní, začněte se léčit, aby se nemoc nezhoršovala!“

Godswill s maminkou a sociálním pracovníkem programu Adopce na dálkuŽivot s AIDS je pro chlapce velmi těžký. Denně musí brát prášky, je často nemocný a musí také čelit faktu, že se ho ostatní děti občas straní, protože se bojí přenosu nemoci. Léky mají vedlejší účinky. Godswill často cítí hlad a únavu. Také jeho matka je kvůli nemoci velmi slabá a nestačí na domácí práce, obdělávání půdy a pěstování plodin.

Chlapec vzpomíná, jak pro něj bylo těžké brát léky, zejména v době, kdy ještě nevěděl o své nemoci. „Nevěděl jsem, proč mám léky brát. Byly děsivě velké a nedaly se spolknout. Pamatuji si, že jsem léky často odmítal. Maminka mi o nemoci řekla až později, protože nevěděla, jak o tom se mnou mluvit.“ Za pomoci poradce, sociálního pracovníka z programu Adopce na dálku®, matky, přátel a učitelů nakonec ale začal léky brát pravidelně a k nemoci se postavil čelem.

Godswill a spolužáciDnes, ve svých 16 letech, je vděčný za dar života a možnost studia. Navštěvuje střední školu a stále věří, že dosáhne svého vysněného cíle.

Na závěr našeho rozhovoru Godswill poznamenal: „Jsem moc vděčný za pomoc mého poradce, maminky, přátel a hlavně mého dárce z Česka, který se rozhodl mě podpořit nehledě na můj status. Bez pomoci Arcidiecézní charity Praha bych teď možná vůbec nestudoval a nebyl bych v tak dobré kondici! Díky Charitě můžu chodit do školy, dostávám léčbu a také podporu a rady co se týče studia. Také za mnou pravidelně chodí sociální pracovník. Všechno tohle mi dodává naději, protože vím, že jsou lidé, kterým na mně záleží.“

Pomáhejte s námi mladým lidem jako je Godswill.