Váš dar 300 korun

zabezpečí týdenní náklady na lůžko v dětském oddělení.

Získejte více informací o programu Sponzorství nemocničního lůžka.

Váš dar 500 korun

zaplatí týdenní hospitalizaci matky v porodnici.

Získejte více informací o programu Sponzorství nemocničního lůžka.

Váš dar 850 korun

uhradí týdenní náklady na lůžko na všeobecném oddělení.

Získejte více informací o programu Sponzorství nemocničního lůžka.

 

Váš dar 1 100 korun

se postará o týdenní provoz lůžka na chirurgickém oddělení.

Získejte více informací o programu Sponzorství nemocničního lůžka.

V boji s malárií. Příběh jedenáctiměsíční Rachel

V boji s malárií. Příběh jedenáctiměsíční Rachel

Malárie je jedno z nejzávažnějších infekčních onemocnění, které si na celém světě ročně vyžádá půl milionu lidských životů. V Ugandě je jednou z nejčastějších příčin úmrtí, zvláště u dětí do věku 5 let.

V boji s malárií. Příběh jedenáctiměsíční RachelRachel není ani jeden rok. Do České nemocnice v Buikwe ji přinesla maminka. Holčička byla vyčerpaná, zvracela a trpěla průjmem. Navíc se silně potila – oblečení, v kterém maminka Rachel přinesla, bylo úplně mokré. Lékaři naměřili horečku 41 °Celsia a diagnostikovali malárii.

Rachel byla silně dehydratovaná, proto dostala infuzi, která jí pomohla dostat se z ohrožení života. Začala užívat léky na malárii. V hospitalizaci zůstala čtyři dny. Její stav se během této doby stabilizoval a začal se zlepšovat.

Pokud by matka s dítětem do nemocnice nepřišla, Rachel by nejspíš na následky nemoci zemřela. Kdyby dorazily později, měla by trvalé následky – poškození mozku. Ve většině případů malárii provázejí další nemoci a někdy je nutné brát spolu s léky na malárii taky antibiotika.

V boji s malárií. Příběh jedenáctiměsíční RachelV subsaharské Africe zemře na malárii každý den 1 300 dětí. Neexistuje proti ní vakcína, ačkoli vědci na ní posledních 20 let pracují. Léky na malárii jsou v Ugandě zdarma, platí je stát. Ostatní zdravotnický materiál si musí pacient zaplatit, takže léčba lehké formy malárie vyjde asi na 36 korun! Rachel trpěla těžkou formou malárie a byla nutná hospitalizace, takže její maminka zaplatila za zdravotní péči 270 korun.

Pediatr Arthur Sonko dal Rachelině mamince hned několik užitečných rad, jak malárii předcházet, aby ji nedostaly i ostatní děti. Nemoc se přenáší kousnutím samičky komára rodu Anopheles. Důležité je proto používat na noc moskytiéru vypranou v pracím prostředku s repelentním účinkem. Snížit výskyt komárů pomůže odstranění vysoké trávy v okolí domu, zakrývání latrín, zavírání oken a dveří na večer, kdy už je tma a komáři začínají být aktivní. Nutné je také nepodceňovat horečku, která může být příznakem této závažné choroby.

Česká nemocnice v Ugandě ošetří ročně 2 200 malarických pacientů. Zhruba tisíc z nich přichází v akutním stavu, jsou ohroženi na životě a musí být hospitalizováni.