Váš dar 300 korun

zabezpečí týdenní náklady na lůžko v dětském oddělení.

Získejte více informací o programu Sponzorství nemocničního lůžka.

Váš dar 500 korun

zaplatí týdenní hospitalizaci matky v porodnici.

Získejte více informací o programu Sponzorství nemocničního lůžka.

Váš dar 850 korun

uhradí týdenní náklady na lůžko na všeobecném oddělení.

Získejte více informací o programu Sponzorství nemocničního lůžka.

 

Váš dar 1 100 korun

se postará o týdenní provoz lůžka na chirurgickém oddělení.

Získejte více informací o programu Sponzorství nemocničního lůžka.

Záchrana dvou životů při jedné operaci

Záchrana dvou životů při jedné operaci

Zatímco západní svět řeší otázku, jak snížit počet nadbytečně provedených císařských řezů, v Africe je problém opačný: všeobecná nedostupnost této život zachraňující operace. 

Záchrana dvou životů při jedné operaciŽeny v subsaharské Africe trpí nejvyšší mateřskou úmrtností na světě. Ročně zde zemře při porodu 200 000 žen! Na vině je nedostatečná předporodní péče a málo nemocnic schopných provést císařský řez.

Rose Nakiwala naštěstí docházela během těhotenství na předporodní prohlídky na zdravotnické středisko poblíž její vesnice. Protože plod byl v příčné poloze, lékaři doporučili porod vedený císařským řezem.

Paní Rose se obrátila na Českou nemocnici v Buikwe. Je jednou z mála nemocnic v celém kraji, která je pro tento náročný chirurgický zákrok plně vybavena. Před pár dny porodila paní Rose v Buikwe císařským řezem krásnou zdravou holčičku. Své první miminko. Podle tradice se musí s dítětem nejdříve vrátit do vesnice, až tam holčičku pojmenují (takže v čase uzávěrky této přílohy jméno ještě neznáme). „Jsem velmi vděčná. Tým lékařů zachránil mé miminko,“ říká šťastná maminka.

Vrchní sestra Rhona Nsamba upozorňuje, že většina žen bohužel nedochází na pravidelné předporodní prohlídky: „Na komplikace pak přijdeme, až když mají kontrakce. Více než polovina žen v Ugandě rodí doma. Nemocnice jsou daleko, chybí jim vybavení, léky, krevní infuze a kvalifikovaný zdravotnický personál – vše, co je k provedení císařského řezu potřeba. A tak je často pomoc pro tyto ženy a jejich novorozence v akutním ohrožení života nedostupná,“ vysvětluje zdravotní sestra.

Záchrana dvou životů při jedné operaci

Česká nemocnice v Ugandě provede v průměru tři císařské řezy denně. Někdy jde o velmi akutní stavy. Jindy jsou operace plánované. Pacientky sem posílají zdravotní střediska z širokého okolí, až z ostrova Buvuma na Viktoriině jezeře. Další riziková těhotenství odhalí mobilní ordinace, kterou Česká nemocnice vysílá do odlehlých vesnic.

Nemocnice v Buikwe si účtuje za císařský řez v porovnání s jinými nemocnicemi velmi nízké poplatky. Navíc zde díky českým dárcům funguje sociální fond, který zaplatí léčbu za nejchudší pacienty. „Nikoho kvůli penězům neodmítneme,“ uzavírá Rhona Nsamba.